top of page

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI I MARSZ STULECIA (11.11.2018)

Niedziela, 11 listopada 2018 roku, to dzień szczególny dla każdego Polaka. Wszyscy Polacy, w kraju i na świecie, mogli przeżywać chwile wzruszenia oraz radości i być jedną, biało-czerwoną rodziną w tym wyjątkowym czasie. Święto Niepodległości 2018 nie tylko zamknęło pewien etap polskiej historii, lecz również wprowadziło Polaków z poczuciem własnej wartości w nowe stulecie Niepodległej. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zostanie niewątpliwie zapamiętana jako wydarzenie symbolizujące jedność narodu polskiego i dumę z bycia Polakiem. 

Zarówno w kraju, jak i na całym świecie świętowano z Polską stulecie niepodległości. Polskie barwy narodowe pojawiły się na około 30 słynnych budynkach i zabytkach świata[1]. Do Polski napłynęły gratulacje z różnych stron świata[2]. Prezydent Donald Trump napisał na Twitterze: „Polsko, wielki kraju – gratulacje z okazji 100. Rocznicy Twojej Niepodległości. Nigdy nie zapomnę czasu, który tam spędziłem”. W związku z jubileuszem stulecia niepodległości wymowne są słowa Papieża Franciszka skierowane do Polaków: „Życzę, by naród polski mógł żyć darem wolności w pokoju i pomyślności, budując szczęśliwą przyszłość ojczyzny w jedności osadzonej na duchowym dziedzictwie przodków i na bratniej miłości. Niech zawsze wam towarzyszy opieka Maryi Królowej Polski i Boże błogosławieństwo!”.

Centralne uroczystości państwowe Święta Niepodległości 2018 rozpoczęły się w Warszawie już o godz. 8.30 rano. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą złożyli wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. O godz. 8.50 położyli kwiaty przy grobie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. O 9.00 wzięli udział we mszy świętej za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Podczas nabożeństwa prezydent dokonał zapalenia Świecy Niepodległości, natomiast po mszy odsłonił tabliczki przy dębach posadzonych wokół kościoła dla upamiętnienia Ojców Niepodległości.

W samo południe 11 listopada 2018 roku w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie Polacy odśpiewali hymn państwowy. Tak samo było również na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem państwowym rozpoczęła się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Niemal w tysiącu miejsc w Polsce i na świecie odśpiewano w niedzielę o godz. 12.00 polski hymn. Zaśpiewano na sześciu kontynentach: w Australii, Azji, Afryce, obu Amerykach i w wielu miejscach w Europie.

 

Podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie, Prezydent Andrzej Duda wypowiedział do Polaków sugestywne słowa: „Chciałbym, żebyśmy zawsze umieli być razem. Jestem przekonany, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas, niezależnie od jego poglądów, bo w każdym jest miłość do Ojczyzny, do niepodległej i suwerennej Polski”.

 

Po zakończeniu głównych uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, Prezydent Polski złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Następnie, z ogromną życzliwością ściskając dłonie Polaków (również przybyłych obcokrajowców), udał się przed Pałac Prezydencki, gdzie otworzył „Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”. – Na zawsze pozostanie w mojej pamięci uśmiech Prezydenta Polski życzliwie ściskającego moją dłoń. W wystąpieniu przed Pałacem Prezydenckim najwyższy przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej podkreślił: „Radujmy się, cieszmy się, bądźmy razem, to jest wyjątkowy dzień i bardzo wszystkim dziękuję za przybycie, za obecność”.

Uczestnikom festiwalu na Krakowskim Przedmieściu zaproponowano dwie trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości: Białą i Czerwoną. Na trasie festiwalu czekały na gości przystanki z warsztatami, koncerty, spektakle oraz specjalne prezentacje. W wielu miejscach została wystawiona Księga Niepodległości, w której można  było złożyć pamiątkowy wpis. Można też było przyłączyć się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim, obejrzeć parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej, czy zabytkowych powozów konnych. Zaplanowano też przemarsze orkiestr dętych, występy zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki oraz pokazy mody z okresu międzywojennego. Ponadto dla zwiedzających była otwarta Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim. Chętni mogli też odwiedzić Belweder. Łącznie 300 tysięcy ludzi bawiło się na „Festiwalu na Krakowskim Przedmieściu”.

Po południu w Zamku Królewskim odbyła się uroczystość pośmiertnego nadania najwyższych polskich odznaczeń – Orderów Orła Białego. W związku z jubileuszem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Andrzej Duda nadał Ordery Orła Białego 25 wybitnym Polakom jako wyraz najwyższego szacunku wobec ich znamienitych zasług poniesionych dla chwały, dobra i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej.

O godzinie 15.00 rozpoczął się „Wspólny biało-czerwony marsz” pod hasłem „Dla Ciebie Polsko”, organizowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę, wraz z Marszem Niepodległości pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”, organizowanym przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Marsz Biało-Czerwony rozpoczęło wystąpienie Prezydenta Polski i odśpiewanie hymnu narodowego. Prezydent zwrócił się do zgromadzonych słowami: „Dziękuję, że przybyliście tutaj dla Polski, że przywieźliście biało-czerwone flagi, że jesteśmy tu i stoimy właśnie pod nimi, pod tymi barwami, za które krew przelewali nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie, pokolenia Polaków po to, żebyśmy mogli swobodnie je nieść, po to, byśmy mogli się pod nimi zgromadzić. Jest pod nimi miejsce dla każdego – to jest nasza flaga, nasza państwowa, narodowa, biało-czerwona”. 

Wspólny marsz wyruszył z  Ronda Dmowskiego w Warszawie na czele z Prezydentem Polski. Trasa marszu rozpoczynała się na rondzie Dmowskiego, następnie wiodła Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim na błonia Stadionu PGE Narodowego. Na czele marszu niesiono transparent z hasłem „Dla Ciebie Polsko”. W marszu brali udział ludzie młodzi, rodziny z dziećmi, seniorzy. Nad uczestnikami powiewało tysiące biało-czerwonych flag. Wzdłuż trasy ustawiały się osoby, które pozdrawiały maszerujących. W pochodzie spotkać można było osoby z różnych części Polski, a także gości ze świata. Zdarzało się niekiedy, iż obcokrajowcy mieli ze sobą dwie flagi, polską oraz swojego kraju. Na trasie doszło nawet do oświadczyn. Młody mężczyzna, uczestnik marszu, trzymał w ręku flagę Polski. Kobieta przyjęła oświadczyny, otrzymała bukiet biało-czerwonych róż. Narzeczonym pogratulował premier Mateusz Morawiecki.

Część marszu prowadzona przez prezydenta Andrzeja Dudę zakończyła się na rondzie Waszyngtona. Natomiast na Błoniach Stadionu Narodowego tłumnie zgromadzili się uczestnicy Marszu Niepodległości pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”, którzy wzięli udział w dalszej części wydarzenia. W całym marszu brało udział tak wiele osób, że gdy jego czoło docierało do ronda Waszyngtona, ostatni uczestnicy ruszali dopiero z ronda Dmowskiego. W Marszu Biało-Czerwonym i Marszu Niepodległości łącznie wzięło udział 250 tysięcy osób (marsz prezydencki to ok. 1% wszystkich uczestników). To największy marsz w historii powojennej Polski. Banery pokazujące wiarę i patriotyzm Polaków były wszędzie. Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz, w swoim przemówieniu do zebranych tysiącami ludzi na błoniach Stadionu Narodowego, podkreślił: „Chcemy budować ten kraj w gotowości do poświęceń”. Jest godne zauważenia, że dotychczasowy Marsz Niepodległości, organizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny (ONR) i Młodzież Wszechpolską, stał się dobrem wspólnym Narodu i Państwa Polskiego, symbolem zjednoczenia Polaków w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego rodzaju oddolna aktywność społeczna jest Polsce i wszystkim Polakom niezwykle potrzebna.

Na zakończenie Dnia Święta Niepodległości niebo nad Warszawą rozświetlił wielki pokaz fajerwerków i świateł. To największe w Polsce widowisko pirotechniczno-świetlne zgromadziło tłumy ludzi, które z podziwem obejrzało widowisko zorganizowane dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Wspólny wielki Marsz Stulecia odzyskania Niepodległości był największym zabezpieczeniem w historii Komendy Stołecznej Policji. Marsz w Warszawie zabezpieczało tysiące policjantów. Podczas marszu policję warszawską wspierała Żandarmeria Wojskowa. Mnóstwo działaczy i wolontariuszy oddało się służbie wszystkim ludziom maszerujących. Wielu cały rok pracowało na tegoroczny sukces Marszu Niepodległości. Obchody 11.11.2018 i Marsz Stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości były wyjątkowe, przebiegły w atmosferze radosnego święta i były bezpieczne. 

Kotwica 3

[1] Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na całym świecie na biało-czerwono rozświetliły się liczne budynki, mosty i monumenty takie, jak: 

   - statua Chrystusa Zbawiciela w brazylijskim Rio de Janeiro; 

   - najwyższy budynek na świecie Burdż Chalifa w Dubaju;

   - piramidy w egipskiej Gizie;

   - Krzywa Wieża w Pizie;

   - gmach polskiego Honorowego Konsulatu Generalnego w filipińskiej Manili;

   - pomnik Trzech Krzyży górujący nad Wilnem i dwa wileńskie mosty;

   - Most Łańcuchowy w Budapeszcie;

   - Most Parkowy w Kijowie;

   - praska wieża telewizyjna w dzielnicy Żiżkov;

   - ratusz w Ostrawie oraz położony w pobliżu most Sikory nad Ostrawicą;

   - wieża telewizyjna CN Tower w Toronto;

   - Biblioteka Polska w Paryżu;

   - gmach ratusza w Tel Awiwie;

   - budynek fińskiego MSZ w Helsinkach;

   - diabelski młyn w Los Angeles;

   - najbardziej ikoniczne budynki w Kuwejcie, Wieże Kuwejckie.

Kotwica 1
img_4220.jpg

Biało-czerwona statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro.

Zdjęcie z oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, www.prezydent.pl

Biało-czerwone piramidy w Egipcie.

Zdjęcie z oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, www.prezydent.pl

Biało-czerwony najwyższy wieżowiec świata Burdż Chalifa w Dubaju.

Zdjęcie z Twittera Ambasady RP w Kuwejcie w Abu Zabi

kuwejt.jpg

 Wieże Kuwejckie iluminowane w polskich barwach narodowych.
Zdjęcie z Twittera Ambasady RP w Kuwejcie

Godne podkreślenia jest również to, iż w amerykańskiej miejscowości Buffalo, przy granicy z Kanadą,  w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowano podświetlenie na biało-czerwono Niagary, jednego z najsłynniejszych wodospadów świata. Wydarzenie miało miejsce 21 lipca 2018 roku. Wodospad Niagara był podświetlony w polskie narodowe barwy od godziny 20:45 do 2 w nocy.

Kotwica 2

 Wodospad Niagara podświetlony na biało-czerwono.
Zdjęcie z Twittera Gregory'ego Fryca

[2] Życzenia z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości złożyli m.in. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, Prezydent Francji Emmanuel Macron, Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Elżbieta II, Królowa Wielkiej Brytanii, Król Szwecji Karol XVI Gustaw, Król Niderlandów Wilhelm Aleksander, Król Maroka Mohammed VI, Prezydent Węgier János Áder, Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen, Prezydent Włoch Sergio Mattarella, Prezydent Meksyku Enrique Peña Nieto, Prezydent Rumunii Klaus Werner Iohannis, Prezydent Serbii Aleksandar Vučić, Prezydent Czarnogóry Filip Vujanović, Prezydent Cypru Nicos Anastasiades, Prezydent Indii Ram Nath Kovind, Prezydent Egiptu Abdel Fattah Al Sisi, Prezydent Pakistanu Mamnoon Hussaj.

Z poszanowaniem dla Polski i Polaków

Tomasz Niemas                       

bottom of page