top of page

 Dzień Kobiet w Polsce 

 

Dzień Kobiet wywodzi się z działań ruchu kobiecego na przełomie XVIII i XIX wieku. Zainicjowany został w Ameryce Północnej, gdzie 8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz w obronie praw kobiet-robotnic. Marsz ten był inspirowany tragicznym pożarem fabryki, w której zginęło ponad 100 kobiet. 

Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono 28 lutego 1909 r., w Stanach Zjednoczonych. W roku 1910, dzięki staraniom Klary Zetkin – niemieckiej socjalistki o rosyjskim nazwisku, na konferencji w Kopenhadze ogłoszono ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Miał on służyć krzewieniu idei równouprawnienia kobiet w życiu publicznym. Rok później Dzień Kobiet obchodzony był w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Od tego czasu Święto Kobiet obchodzono powszechnie. W 1914 roku ujednolicono datę Dnia Kobiet, wybierając 8 marca. Obecnie Międzynarodowy Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w 29 krajach.

W Polsce obchodzony jest Dzień Kobiet począwszy od 1924 roku. Po II wojnie światowej 8 marca stał się świętem państwowym. W czasach Polski Ludowej, zwyczajowo w tym dniu mężczyźni wręczali kobietom upominki. W zakładach pracy składano im życzenia i wręczano prezenty (rajstopy, mydełko, kawę, ręczniki) oraz pojedynczy czerwony goździk. W latach 80. XX wieku do popularnych podarunków dołączyły zamiast goździków także tulipany i inne kwiaty. Po przemianach politycznych w Polsce Dzień Kobiet utracił status święta państwowego. Dzień Kobiet został skreślony z kalendarza świąt państwowych w 1993 roku. Na czele rządu stała wówczas po raz pierwszy w historii Polski kobieta – Pani Hanna Suchocka

I chociaż Dzień Kobiet nie jest obecnie w Polsce świętem państwowym, to nadal każdego roku jest powszechnie celebrowany przez Polaków. 8 marca Panowie składają Polkom najlepsze życzenia i obdarowują je kwiatami i słodyczami, co jest wyrazem szacunku wobec kobiet i ich równych praw w życiu społecznym. 8 marca to także pamięć o ofiarach walki o równouprawnienie kobiet, jak również okazja do zwrócenia uwagi na wciąż aktualne problemy kobiet. Nade wszystko, 8 marca to wyjątkowa okoliczność, aby wyrazić uznanie polskim kobietom za ich dokonania, siłę, wrażliwość, a zarazem zaangażowanie w życie rodzinne.

Tegoroczny Dzień Kobiet w Polsce 8 marca 2018  ma specyficzny wymiar. Polki obchodzą 100. rocznicę przyznania im praw wyborczych. W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze po odzyskaniu Niepodległości w 1918, tj. 28 listopada 1918 roku na mocy dekretu Józefa Piłsudskiego  o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego.

bottom of page