top of page
Orzeł 2

LIST OTWARTY DO PANA PREZYDENTA RP

SZANOWNY PANIE PREZYDENCIE,

Zgodnie z art. 2 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, „Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy”.

Godło Polski stanowi jeden z głównych symboli narodowych. Widnieje niemal w każdym ważniejszym miejscu w kraju. Jest znakiem tożsamości państwa, narodu, Polaków. Wyraża tysiącletnią tradycję narodową i dziedzictwo przodków. Każdy Polak wie, przynajmniej od dzieciństwa, że herbem Polski jest od wieków Orzeł Biały w czerwonym polu, od ponad dekady ponownie ukoronowany.

Orzeł – król ptaków i ptak królów

Orzeł to w naszej kulturze niekwestionowany król ptaków. Tego królewskiego ptaka umieściło w swoich herbach wiele państw, m.in. Czarnogóra, Egipt, Meksyk, Morawy, Niemcy, Polska, Rosja, Serbia, Stany Zjednoczone Ameryki. Symbolika orła od wieków odwołuje się do naturalnych cech tego ptaka, przy czym na pierwsze miejsce wysuwa się zdolność szybowania w przestworzach. Orzeł wyraża relacje między ziemią a niebem. Wskazuje na konieczność wznoszenia się ponad to, co tylko ziemskie. Orzeł, ze względu na częste występowanie w naszym kraju, od stuleci stał się widzialnym znakiem Polski.

Już w III tysiącleciu przed Chrystusem w starożytnej Mezopotamii Sumerowie, a następnie Babilończycy, zaczęli używać w symbolice religijnej, miejskiej i państwowej znaku orła, często przedstawianego z głową lwa. Dla starożytnych semickich Asyryjczyków orzeł był atrybutem boga słońca Aszura, natomiast dla starożytnych Persów – boga światła Ahuramazdy. Pod rządami dynastii ptolemejskiej (IV w. p.n.e. – I w. n.e.) Egipcjanie używali symbolu orła jako godła wojskowego.

Dla starożytnych Greków orzeł był atrybutem Zeusa, zwierzchnika bogów olimpijskich. Wierzono, że jest ptakiem, którego nigdy nie trafi piorun. Stąd też przypisywano mu funkcję nosiciela piorunów. Orzeł był atrybutem boga Jowisza w Imperium Rzymskim. Jako symbol siły tego boga stał się emblematem legionów rzymskich, podobizna orła z rozpostartymi skrzydłami widniała na szczycie sztandaru każdego z legionów. Orły – symbol boga Jowisza – otaczano czcią, a ich utrata na polu bitwy była największą możliwą hańbą dla oddziału, stąd żołnierze rzymscy byli gotowi zginąć dla odzyskania tego znaku. Legiony rzymskie rozsławiły orła jako znak odwagi i zwycięstwa aż po krańce ówczesnego cywilizowanego świata. W Cesarstwie Rzymskim orzeł stał się z czasem emblematem cesarza jako zwierzchnika armii, a następnie uniwersalnym symbolem państwa rzymskiego.

Orzeł jako symbol pojawił się także w Piśmie Świętym. Stał się biblijnym symbolem opieki Boga Jahwe nad Jego ludem. Opieka sprawowana przez Boga nad narodem wybranym porównana została do troskliwości orła względem piskląt: „Jak orzeł, co gniazdo swoje ochrania, nad pisklętami swoimi krąży, rozwija swe skrzydła i bierze je, na sobie samym je nosi” (Księga Powtórzonego Prawa 32,11); „Wyście widzieli, co uczyniłem Egiptowi, jak niosłem was na skrzydłach orlich” (Księga Wyjścia 19, 4)[1]. Obraz noszenia na skrzydłach, nawiązujący do zachowania tych wspaniałych ptaków wobec swych młodych podczas nauki latania, stał się dla narodu wybranego obrazem szczególnej troski Boga Jahwe o swój lud.

[1] Nazwa „orzeł” określała w starożytności przedstawicieli wszystkich spokrewnionych z orłem gatunków, np. również sępa. W oryginalnym hebrajskich tekście Biblii może chodzić o sępa płowego, o rozpiętości skrzydeł sięgającej 3 metrów.

Warto podkreślić, iż motyw „Bożych skrzydeł” zaczerpnięty z symboliki orła występuje często w Piśmie Świętym (Księga Psalmów 17, 8; 36, 8; 57, 2; 61, 5; 63, 8; 91, 4; Księga Rut 2, 12; Księga Malachiasza 4, 2). Boże wsparcie i opiekę symbolizują rozpostarte skrzydła: „Strzeż mnie jak źrenicy oka; w cieniu Twych skrzydeł mnie ukryj” (Psalm 17, 8); „[Jahwe] okryje cię swymi piórami i schronisz się pod Jego skrzydła” (Psalm 91, 4); „A dla was, czczących moje imię, wzejdzie Słońce Sprawiedliwości i uzdrowienie w jego skrzydłach” (Księga Malachiasza 4, 2). Według Biblii moc Boga udziela się Jego ludowi i wszystkim, którzy w Nim pokładają nadzieję: „Ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły” (Księga Izajasza 40, 31).

W Księdze Apokalipsy św. Jana 4, 7–9 „orzeł w locie” należy do „czterech istot żyjących” otaczających Boży tron w niebie. Cztery istoty żyjące, tj. lew, wół, człowiek oraz orzeł, oddają chwałę, cześć i dziękczynienie zasiadającemu na tronie Bogu.

W kulturze chrześcijańskiego średniowiecza orzeł był symbolem zwycięstwa Chrystusa. Król ptaków nurkujący w poszukiwaniu ryb był alegorią chrztu, zaś przedstawiany z rybą w szponach symbolizował Chrystusa unoszącego chrześcijanina ze źródła chrzcielnego ku zmartwychwstaniu. Orzeł występował także jako atrybut świętych, zwłaszcza św. Jana Ewangelisty. Strzegł relikwii męczenników, w tym obu patronów Polski: św. Wojciecha i Stanisława. W scenie polowania na zająca lub węża symbolizował zwycięstwo dobra nad złem.

Po raz pierwszy orzeł pojawił się w symbolice polskiej prawdopodobnie około roku 1000 na jednym z denarów Bolesława I Chrobrego (choć istnieją również hipotezy opowiadające się za kogutem, pawiem lub gołębiem), wybitego w związku ze Zjazdem Gnieźnieńskim. Jest to moneta bardzo istotna dla dziejów Polski, ponieważ zawiera pierwszy – choć jeszcze w języku łacińskim – zapis nazwy naszego kraju: PRINCES POLONIE[2], „KSIĄŻĘ POLSKI”. Warto podkreślić, że na owym denarze widnieje orzeł w koronie. Rewers monety, obok powtórzonego napisu PRINCES POLONIE, przedstawia tzw. krzyż nitkowy typu anglosaskiego. Krzyż stanowi tu symbol Chrystusa i religii chrześcijańskiej. Podkreśla opiekę Boga nad państwem, a także nad jego ziemskim władcą.

[2] Wyraz ten zapisany jest z małym błędem. Prawidłowa forma to POLONIAE.                                    

Orzeł 1

Od XII wieku orzeł występował na monetach i pieczęciach książąt piastowskich, tarczach i chorągwiach.

Orzeł w koronie polskiej po raz pierwszy pojawił się w 1295 roku podczas koronacji Przemysława II, władcy z dynastii Piastów. Władysław Łokietek nakazał umieścić Orła Przemysława II na Szczerbcu. W ten sposób Orzeł Biały stał się herbem Królestwa Polskiego, przyjmowanym kolejno przez wszystkich władców polskich.

Na przestrzeni wieków polski herb państwowy ulegał modyfikacji. Dodawano kolejne elementy, zmieniał się sposób przedstawiania Orła, niezmienna pozostawała symbolika tego znaku. Godne uwagi jest to, że Orzeł Biały był przedstawiany z insygniami władzy królewskiej. Były nimi: korona, jabłko, berło, miecz.

Spośród insygniów władzy królewskiej obecnych w herbie Polski korona pojawiła się jako pierwsza. Orzeł Biały w koronie symbolizował państwo polskie, króla, który je uosabiał oraz naród polski. Symbolizował siłę, potęgę i majestat. Biel Orła oznaczała dobro, czerwień pola, w którym umieszczano jego wizerunek – dostojność. Z biegiem czasu pojawiły się – trzymane przez Orła w szponach – pozostałe insygnia królewskie: berło, jabłko i miecz. Jabłko postrzegano jako symbol jedności, pokoju i zgody. Miecz był symbolem potęgi militarnej oraz wymiaru sprawiedliwości, a berło oznaczało sprawiedliwe rządy króla.                                                     

Herb dynastii Piastów

(966-1370)                                                     

Herb polsko-litewskiego

państwa Jagiellonów (1386-1569)                                                    

Herb Rzeczypospolitej Obojga

Narodów za panowania

Henryka Walezego (1573-1574)

            

Herb Rzeczypospolitej Obojga

Narodów za panowania

dynastii Wazów (1587-1668)

          

Herb Rzeczypospolitej Obojga

Narodów za panowania

Jana III Sobieskiego (1674-1696)

          

Herb Rzeczypospolitej Obojga

Narodów za panowania Stanisława

Leszczyńskiego (1704-1709)

          

Herb Księstwa Warszawskiego

(1807-1815)           

Herb państwa Ludwika

Węgierskiego (1370-1384)                                                 

Herb Rzeczypospolitej Obojga

Narodów po unii lubelskiej 1569                                                   

Herb Rzeczypospolitej Obojga

Narodów za panowania

Stefana Batorego (1575-1586)           

Herb Rzeczypospolitej Obojga

Narodów za panowania Michała

Korybuta Wiśniowieckiego (1669-1673)         

Herb Rzeczypospolitej Obojga

Narodów za panowania dynastii

Wettynów (1697-1704, 1709-1763)

          

Herb Rzeczypospolitej Obojga

Narodów za panowania Stanisława

Augusta Poniatowskiego (1764-1795)

          

Herb Królestwa Polskiego

(1815-1832)

 

          

Orzeł w czasie powstania

listopadowego (1831-1832)

          

Orzeł republikański bez korony

z okresu powstania

krakowskiego (1846)

 

 

          

Herb Rzeczypospolitej Trojga

Narodów w czasie powstania

styczniowego (1863-1864)           

Herb Polski z lat 1919-1927

          

W ciągu dziejów zmienił się kształt noszonej przez Orła korony. Korona została zamknięta, zwieńczona krzyżem w miejsce stosowanej wcześniej korony otwartej.

Krzyż w polskim godle pojawił się po odzyskaniu niepodległości w roku 1918. Wizerunek Orła w koronie zwieńczonej krzyżem był używany do roku 1927.

Współczesna stylizacja Orła Białego

 

Współczesna stylizacja Orła Białego w herbie Rzeczpospolitej Polskiej pochodzi z drugiej połowy lat 20. XX wieku. Wzór herbu państwowego według projektu architekta i profesora Zygmunta Kamińskiego został wprowadzony rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach w dniu 13 grudnia 1927 roku.

Dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 grudnia 1927 roku z godła państwowego usunięto znak krzyża, a koronę zamkniętą zastąpiono koroną otwartą oraz tradycyjne koniczynki zastąpiono pięcioramiennymi gwiazdkami na skrzydłach Białego Orła.                                                   

Orzeł 3

Wersja Herbu Polski 

Zygmunta Kamińskiego z 1927 r.          

Herb Rzeczypospolitej Polskiej

według wzoru z 1927 r.           

Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły koronę z głowy Orła. W 1952 roku wygląd polskiego herbu po raz pierwszy został usankcjonowany w konstytucji, w której pojawiło się zdanie: „Godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jest wizerunek Orła Białego w czerwonym polu”. Pamięć Orła Białego w koronie była jednak żywa w polskim społeczeństwie.

11 listopada 1956 roku Rząd polski na uchodźstwie, działający na emigracji w latach 1939–1990, umieścił na głowie Orła zamkniętą koronę zwieńczoną krzyżem. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie uzasadnił swoją decyzję o zmianie herbu państwowego w następujący sposób: „Zarówno tradycja heraldyczna i historyczna, jak i tradycja ustawodawcza dają całkowite podstawy do tego, aby korona na głowie Orła państwowego była z krzyżem. Za umieszczeniem krzyża na koronie Orła Białego przemawiają także względy religijno-uczuciowe. Dla uzewnętrznienia głębokiego przywiązania Narodu Polskiego do wiary chrześcijańskiej należy umieścić w godle państwowym Rzeczypospolitej Polskiej znak krzyża w koronie Orła Białego”.

Stosowane od 1944, 

zalegalizowane w 1952 Godło PRL,

obowiązywało do 21 lutego 1990        

Herb Rzeczypospolitej Polskiej

ustanowiony w 1956 r.

przez Rząd na uchodźstwie         

W wyniku przemian politycznych i ustrojowych w Polsce, 29 grudnia 1989 roku Sejm, wprowadzając zmianę do konstytucji PRL, przywrócił Orłowi koronę, jednakże bez krzyża. Powrócono do wzoru z 1927 roku, w którym zmodyfikowano jedynie nieznacznie kształt tarczy oraz zakończeń przepaski na skrzydłach Orła. Nowy wzór herbu państwowego został wprowadzony 22 lutego 1990 roku ustawą z dnia 9 lutego 1990 roku o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Po roku 1990 usunięte zostało złote obramowanie tarczy. Od tego czasu „Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek Orła Białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy”.

HERB RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ    

Symbolika barw polskiego herbu państwowego

 

Swoje znaczenia symboliczne mają również barwy herbu państwowego: biel (odpowiadająca w heraldyce drugiemu w hierarchii metalowi – srebru), czerwień oraz złoto. Srebro (biel) oznaczało w dziejach Polski: pokorę, uczciwość, czystość, niewinność, niepokalaność. Kojarzono z tą barwą usposobienie flegmatyczne, z ciał niebieskich Księżyc, ze znaków zodiaku Raka, Skorpiona i Ryby, z żywiołów wodę, z kamieni perłę, a z dni tygodnia poniedziałek. Czerwień, która jest w tradycyjnej hierarchii pierwszą z barw heraldycznych po metalach złotym i srebrnym, symbolizowała: odwagę, waleczność, usposobienie choleryczne, planetę Saturn, znaki zodiaku Barana, Lwa i Strzelca, żywioł ognia, kamień rubin, metal miedź oraz z dni tygodnia sobotę. Złoto (pierwsza z barw heraldycznych) to symbol doskonałości, szlachetności, wolności.

Orzeł 4

ORZEŁ W KORONIE ZAMKNIĘTEJ I ZWIEŃCZONEJ KRZYŻEM

SZANOWNY PANIE PREZYDENCIE,

Nadszedł czas, aby przywrócić polskiemu symbolowi narodowemu należyty wizerunek i godność. Mija już 90 lat od czasu, gdy koronę zamkniętą Białego Orła zdobił krzyż. Niestety dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 grudnia 1927 roku z godła państwowego usunięto znak krzyża, a koronę zamkniętą zastąpiono koroną otwartą oraz dodano pięcioramienne gwiazdki na skrzydłach Białego Orła. Te zmiany oznaczają wyraźną regresję w tradycji kulturowej i duchowej polskiego narodu.

Polska zasługuje na to, aby szczycić się symbolem pełnej, absolutnej suwerenności, jakim jest corona clausa – „korona zamknięta”. Obecność krzyża na koronie nie powinna budzić oporów nawet najbardziej zaciętych zwolenników świeckości państwa. Symbol krzyża jest bowiem nierozerwalnie związany z polską historią, powinien on zatem zgodnie z tradycją na koronie się znaleźć. Toteż na godle winna zostać zachowana odpowiednia symbolika, wyrażająca tradycję narodową i dziedzictwo przodków: korona zamknięta – symbol pełnej, suwerennej władzy i wolności Polski oraz krzyż na szczycie korony – symbol państwa chrześcijańskiego.

Polska zasługuje na to, aby szczycić się widzialnym znakiem pełnej, absolutnej suwerenności w Unii Europejskiej, której jest aktywnym i odpowiedzialnym członkiem od 1 maja 2004 roku.

Polska zasługuje na to, aby szczycić się widocznym symbolem państwa chrześcijańskiego wobec wyznawców innych religii, w szczególności wobec wyznawców islamu, którzy coraz liczniej zamieszkują współczesną Europę, stanowiąc nierzadko zagrożenie dla europejskiej cywilizacji i kultury chrześcijańskiej.

PRZEPASKI NA SKRZYDŁACH ORŁA I ICH ZWIEŃCZENIE

Elementem dość kontrowersyjnym w aktualnym herbie Rzeczypospolitej Polskiej jest zakończenie przepasek umieszczonych na skrzydłach Orła. Na dawnych herbach stosowano zakończenie owych przepasek trójliściem. Trójliść to zapewne mistyczny symbol Trójcy Przenajświętszej. Nie ma najmniejszego uzasadnienia, by tej tradycji nie uszanować.

Zygmunt Kamiński, projektując w 1927 roku Orła II Rzeczypospolitej Polskiej (prawdopodobnie w oparciu o godło z czasów Batorego), na końcach przepasek niespodzianie umieścił rozetę, zbliżoną do gwiazdek oficerskich. Taka forma pięcioramienna nigdy dotąd nie wystąpiła na żadnym ze znanych wizerunków polskiego Orła.

Częściowo poprawiono zwieńczenie przepasek w 1990 roku, wcześniej dwie małe wypustki były tak samo duże jak trzy większe. Obecnie istniejący element zakończenia przepasek, w postaci trójliścia z dwoma dodatkowymi atroficznymi listkami, jest jeszcze dziwaczniejszy.

Orzeł 5

SZANOWNY PANIE PREZYDENCIE,

Do zmiany wizerunku godła państwowego potrzebna jest jedynie zmiana odpowiedniej ustawy.

Z wyrazami szacunku i uznania,

 

dr inż. Tomasz Niemas

 

58-316 Wałbrzych

e-mail: Curiel333@gmail.com

http://curiel333.wixsite.com/herb-polski

bottom of page